EAI چیست؟

EAI (Enterprise Application Integration)  چیست؟

با رشد سازمان ها، نرم افزارهای مورد استفاده آنها نیز افزایش می یابد و این امر باعث شکل گیری جریان اطلاعاتی و مدیریتی خارجی و داخلی خواهد شد. سازمان‌ها به برنامه‌هایی همچون حسابداری، CRM، مدیریت زنجیره تامین (SCM)، بسترهای تحلیلی و … برای حصول کارآیی و انجام خدمات وابسته هستند و اما مشکل بزرگی که در استفاده از روشهای پیاده سازی معمول این برنامه ها روی میدهد یک نکته است: مخازن اطلاعات یا همان سیلوهای اطلاعاتی. ویژگی سیلوهای اطلاعاتی مجزا بودن آنها از یکدیگر است.
ارتباطات مابین برنامه های سازمان خودکار نیست و درنتیجه این برنامه ها قادر به صحبت با یکدیگر، تبادل داده ها، اشتراک گذاری قوانین تجاری و به طور کلی قادر به تعامل با یکدیگر نیستند و این ناکارآمدی در نهایت منجر به دسترسی ضعیف به اطلاعات، سختی در انجام فرایندهای کاری، تاخیر در تصمیمات مدیریت و در نهایت کاهش سرعت فرآیندهای تجاری خواهد شد.

در گزارشی با عنوان ” Every Company is a Software Company ” که در سال 2017 از سوی Mcafee منتشر شد ذکر شده است که  به طور متوسط هر شرکت از 464 عدد برنامه  سفارشی سازی شده استفاده میکند.

نمودار1 - تعداد برنامه های سفارشی سازی شده مورد استفاده بر اساس اندازه شرکت
نمودار1 - تعداد برنامه های سفارشی سازی شده مورد استفاده بر اساس اندازه شرکت

همچنین در این گزارش ذکر شده است که از این تعداد برنامه، مقدار 36.2 درصد تنها مورد استفاده مشتریان خارجی شرکت بوده (برنامه های خارجی)،مقدار 56.8 درصد از برنامه ها را تنها کارکنان داخل سازمان استفاده میکنند (برنامه های داخلی) و 7 درصد مورد استفاده مشترک مشتریان خارجی و کارکنان داخل سازمان بوده است. و انگیزه اصلی استفاده از EAI ، مواجهه با سیلوهای اطلاعاتی است که در اکثر مواقع، توسط همین برنامه های حیاتی مورد استفاده در داخل به وجود می آیند. 

 
نمودار 2 – میزان استفاده داخلی و خارجی از برنامه های شرکت

از همین رو ، شرکتها به 3 دلیل میل در به کارگیری EAI دارند:
1. یک سان سازی داده
سازمانهای تجاری که از تعداد زیادی برنامه های داخلی و خارجی استفاده میکنند نیاز به یکسان سازی و تجمیع داده ها دارند تا مطمئن شوند که پایگاه های داده همسان بوده و دسترسی به جریان اطلاعات در کل سازمان فراهم است.
2. عدم وابستگی به فروشنده های نرم افزار
EAI از طریق استخراج سیاستها و قوانین تجاری از درون برنامه ها و انتقال آن به یک چارچوب میانی، به کاهش وابستگی سازمان به فروشندگان نرم افزار کمک میکند. در این حالت، سازمان به جای سفارشی سازی نرم افزار بر اساس قوانین و سیاستهای تجارت خود، اقدام به سفارشی سازی EAI بر اساس آن قوانین و سیاستها کرده و راه را برای سازمان در جهت از دور خارج کردن برنامه های قدیمی و استخدام نرم افزاری جدید تسهیل میکند.
3. رابط کاربری مشترک
استفاده از EAI این شانس را به ما میدهد که با استفاده از یک رابط کاربری یکسان به چندین برنامه دسترسی داشته باشیم و به جای فراگیری چندین رابط کاربری برای کار با چندین برنامه، EAI به کاربران این اجازه را می‌دهد که تنها یک رابط کاربری گرافیکی را فراگیرند که این رابط به شکلی یکپارچه برنامه‌ها، دیتابیس‌ها و سایر ابزار سازمان را به یکدیگر متصل میکند. این امر فرآیندهای مدیریتی را تسهیل کرده و بهره‌وری کارکنان را هنگام کار با برنامه‌های سازمان افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *