اتوماسیون یک تکنولوژی است که به کمک آن، فرایند ها و روش ها را به صورت مکالنیزه و بدون کمک انسان بتوان اجرا کرد.اتوماسیون یا کنترل اتوماتیک در واقع استفاده متنوع از سیستم ­های کنترلی، برای عملیاتی کردن تجهیزات و روش­ها است. تجهیزات و روش­هایی مانند ماشین آلات،فرایندهای کارخانه ها، دیگ­ های بخار و کوره­ های حرارتی، تعویض شبکه ­های تلفنی، هواپیما­ها و سایر برنامه های کاربردی. در تمامی این موارد هدف کلی، کاهش مداخله انسانی است.

 

اتوماسیون­ ها بطور فزاینده، نقش مهمی را در اقتصاد جهانی، مشاغل و فعالیت­ های روزانه ایفا می‌کنند. مهندسان تلاش می‌کنند دستگاه‌های خودکار را با ابزار ریاضی و سازمانی ترکیب کنند، تا بوسیله ایجاد سیستم‌های پیچیده، پاسخ­گوی نیازهای روزافزون و در حال گسترش فعالیت‌های انسانی باشند.

 

اتوماسیون صنعتی(Industrial Automation) :

اتوماسیون صنعتی را می­توان جایگزینی کامپیوتری در راستای ایجاد ماشین آلات، با تفکر انسانی، در نظر گرفت. به بیان دیگر این واژه به معنای استفاده از ابزار­های کنترلی همانند کامپیوترها به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه­ های تولید است. در دنیای پر رقابت امروزی، از بزرگترین مزایای رقابتی سازمان­ ها میتوان به بالا بردن سطح کیفی  و کمی کالا و کاهش قیمت کالاها، اشاره کرد. در این راستا، بزرگترین چالش­های  مدیران صنعت کاهش قیمت کالاها با حفظ کیفیت است. برای غلبه بر این چالش شرکت­ های زیادی، به طراحی­ هایی جدید و متنوع برای کالاها و تکنیک­­ های تولید یکپارچه به موازات استفاده از دستگاه های رباتیزه شده اقدام می­کنند.

یکی از راه­ های شگفت­انگیز برای غلبه بر چالش اشاره شده، اتوماسیون صنعتی است.  استفاده از این راهکار، باعث بالا رفتن کیفیت کالا و کم کردن هزینه تولید و طراحی کالا می­شود. اتوماسیون صنعتی به بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل (مثل کنترل عددی، کنترل­های منطقی قابل برنامه‌ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی)، مکانیکی، الکترونیکی به کمک رایانه‌های(CAM, CAD, CAX)برای کنترل خط تولید گفته می‌شود، که در آن، هدف کاهش نیاز به دخالت انسان دنبال می­شود.

 

مکانیزاسیون

این فرایند، به معنی فراهم کردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه‌هایی است که ایشان را برای انجام بهتر فعالیت­ های روزانه، یاری ‌رساند. نمایان‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بخش خودکارسازی، ربات­های صنعتی هستند. بنابراین خودکارسازی یک گام فراتر از مکانیزه کردن است.

 

اتوماسیون یک گام فراتر از مکانیزاسیون است. در مکانیزاسیون از مجموعه‌ای از تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شود، اما برای انجام فعالیت­های مورد نظر، نیاز به کمک انسان خواهد بود. اما از سوی دیگر اتوماسیون نقش انسان را در انجام فرآیند حذف و یا کمرنگ کرده و آن را با برنامه‌ریزی‌های منطقی و دستگاه‌‌های هوشمند جایگزین کرده است. در اتوماسیون صنعتی، کامپیوتر و ماشین به جای انسان تفکر و تصمیم‌گیری خواهند کرد.

 

دلایل استفاده از اتوماسیون صنعتی

افزایش بهره‌وری

اتوماسیون یک کارخانه یا یک فرآیند تولید می‌تواند با کنترل بهتر و دقیق‌تری که بر فرآیند تولید دارد، نرخ تولید را به طور چشمگیری بهبود بخشد. در واقع زمان صرف شده به ازای تولید هر کالا کاهش خواهد یافت و همچنین کیفیت و دقت در تولید کالا افزایش پیدا خواهد کرد.

 

کاهش هزینه تولید

ترکیب فرآیندهای مختلف در صنعت با استفاده از اتوماسیون همانطور که در بخش قبل ذکر شد زمان تولید را کاهش خواهد داد؛ همچنین نیاز به استفاده از انسان در طول فرآیند کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه، هزینه‌های ناشی از تولید کالا بدین صورت کاهش خواهد یافت.

 

افزایش کیفیت کالا

با استفاده از اتوماسیون، دخالت انسان در فرآیند کاهش خواهد یافت و در نتیجه احتمال وقوع خطاهای انسانی نیز به حداقل خواهد رسید. بدین ترتیب کالاهای تولید شده با استفاده از عملکرد تجهیزات اتوماسیون و بازدید دقیق و کنترل آن‌ها از مرحله طراحی تا ساخت، دارای کیفیت بسیار بهتری نسبت به قبل خواهند بود.

 

افزایش امنیت

اتوماسیون صنعتی با جایگزین کردن ماشین‌های صنعتی با انسان‌ها از حضور انسان در محیط‌های خطرناک جلوگیری کرده و بدین ترتیب امنیت محیط کار را بالا خواهد برد.

 

بخش‌های مختلف سیستم اتوماسیون صنعتی

سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ذاتا پیچیده بوده و شامل تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌ها هستند که از طریق تکنولوژی اتوماسیون در کنار یکدیگر و به طور همزمان مشغول به فعالیت می­باشند.

 

تمامی حقوق این وب سایت برای باتیس محفوظ میباشد.

طراحی سایت توسط نونگار