Enterprise resource planning

 

برنامه‌ریزی منابع سازمانی ویا Enterprise Resource Planning(ERP) ، شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی به صورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به معنای مدیریت و برنامه‌ریزی منابع سازمان می‌باشد و به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌نماید تا طی فرایندی دقیق، برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد، مدیریت نمایند. تعاریف دیگری نیز از ERP وجود دارد. ERP بر پایه سیستم­ها و برنامه‌های کاربردی تهیه شده‌است که شامل چندین برنامه کاربردی است که به صورت یکپارچه همه فعالیت‌های داخلی یک سازمان را در گستره واحدهای عملیاتی سازمان مدیریت می‌کند. این فعالیت‌ها می‌توانند بازه وسیعی از مدیریت فروش، مدیریت تأمین، مدیریت تولید، مدیریت کیفیت، مدیریت انبار، مدیریت لجستیک، مدیریت نگهداری و تعمیرات، مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت قیمت تمام شده، مدیریت منابع انسانی و مدیریت مهندسی را شامل شود. در واقع ERP، سامانه‌ای است که دارای اهداف، اجزا و محدوده مشخص و معینی است.

در این گونه از سیستم­ها و به صورت جامع­تر در کلیه سامانه­های یکپارچه‌ سازمانی، نیازهای حداقل دو بخش مختلف یک شرکت یا سازمان باید به صورت یکنواخت و بدون نیاز به ارتباط چند نرم‌افزار پاسخ دهی شوند.

در واقع این سامانه، دارای یک پایگاه داده مشترک است به قسمی که تمام اطلاعات برنامه‌ها و زیربخش­های کاربردی در آن ذخیره شده و قابل استفاده در تمامی بخش‌های آن می‌باشد. سامانه‌ای با نگاه مداوم و احساس یکنواخت در طول اجرای تمامی زیربخش­ها و زیر­سیستم­ها. از زیر­سیستم­های مورد استفاده در یک سیستم یکپارچه ERP میتوان به زیر سیستم­های زیر اشاره کرد:

 

CRM 

مدیریت ارتباط با مشتری ( Customer Relationship Management) به روش ها و استراتژی­هایی گفته می شود که شرکت ها برای مدیریت و تحلیل رفتار بین آنها و مشتریان با هدف بهبود این ارتباط جهت افزایش فروش و افزایش تکرار خرید استفاده می کنند.

 

فروش (Sales) 

 

این ماژول به کمپانی این اجازه را می­دهد که فرایند سیستم فروش را شناسایی و سازماندهی موثر داشته باشد. با توجه به گزینه های پیکربندی شامل تعدد عوامل تجاری، تقسیمات فروش، توزیع کنندگان، حساب های کلیدی، خرده فروشی ها، در مورد پرتال آنلاین، تنها برخی از امکانات می­توانند ارائه شوند.

 

مدیریت عملکرد کسب و کار  Corporate Performance Management (CPM)

 

CPM محدوده هوش کسب و کار با نظارت و مدیریت عملکرد سازمان، با توجه به شاخص های عملکرد کلیدی مانند درآمد، بازده سرمایه گذاری ،سربار و هزینه های عملیاتی، درگیر است. CPM همچنین به عنوان مدیریت عملکرد کسب و کار (BPM)یا مدیریت عملکرد سازمانی (EPM) شناخته می شود.

 

منابع انسانی HRM (Human Resource)

یک فرم از نرم­افزار است که ترکیبی از تعدادی از سیستم­ها و فرآیندها برای اطمینان از مدیریت آسان منابع انسانی، فرآیندهای کسب و کار و داده ها است.

 

مالی (Accounting)

هر گونه عملیات مالی را به صورت خودکار انجام می­دهد، در حالی که اطمینان از پذیرش الزامات قانونی و به دست آوردن بینشی واقعی در زمان را تضمین می­کند.

 

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management(SCM))

 

فرآیندهای انبار را کنترل می­کند و حرکت در انبار را مدیریت می­کند و سریعتر به چالش ها و تغییرات عرضه و صورت موجودی، خرید، ترکیب محصولات، برنامه‌ریزی ملزومات و تقاضا پاسخ می دهد.

 

ساخت و تولید(Production)

 

هدف از این زیر سیستم، کمک به برنامه ریزی و بهینه سازی ظرفیت تولید و منابع مواد، مهندسی، هزینه مواد، برنامه و جدول زمانی، ظرفیت، مدیریت کارکنان، کنترل کیفیت، مدیریت هزینه‌ها، فرایندهای ساخت و تولید، پروژه‌های ساخت و جریان تولید است.

 

 

 

All Rights Reserved for Batis.

Web Design By Nonegar